סינגל ירוחם

מידע על המסלול:

התחלה וסיום: בכניסה לאגם ירוחם

 • המסלול מורכב ברובו סינגלים עם כמה חיבורים בדרכי עפר.
 • המסלול מורכב משני סיבובים הנפגשים בכניסה לחניון אגם ירוחם. ניתן לקצר או להאריך לפי הצורך.
 • הסינגל מקיף את כל העיר ירוחם. הוא עובר בתצפיות יפהפיות על המכתש הגדול ועל אגם ירוחם.
 • השביל ברובו עובר בסמוך לעיר ירוחם אך הוא חוצה/עובר דרך שולי שטחי אש ושמורת הטבע שפת המצוק.
 • בחלקו הצפוני עובר המסלול ליד נקודות ישוב בדואיות קבועות.

פרטי המסלול:

 1. המסלול מתחיל בכניסה לאגם ירוחם (ניתן להשאיר את האוטו בחניון). בכניסה לאגם פונים שמאלה (בכיוון דרום מערב) והולכים על דרך הכורכר עד לפנייה שעוברת מתחת לגשר הבטון של כביש מספר 204 (כביש ירוחם-מצפה רמון).
 2. ממשיכים בערוץ "נחל שועלים" ועולים על השלוחה המפרידה בין נחל שועלים וירוחם. השביל מתפתל במעלה השלוחה ויורד חזרה אל אחד היובלים שממשיכים את נחל שועלים. מספר דרכי עפר חוצות את הדרך אך הסינגל משולט וברור. באזור זה אפשר לחתוך לכיוון צפון (לכיוון אזור התעשייה).
  שימו לב: זו הזדמנות לקיצור או למילוט החוצה חזרה לחניון אגם ירוחם.
 3. הממשיכים למסלול הארוך פונים אחרי כקילומטר עם השביל לכיוון דרומה. ממשיכים לנסוע עם השביל לכיוון מזרח בעלייה קלה. את החלק האחרון של העלייה עושים בערוץ קטן (מיובליו של נחל שועלים) ומסיימים בעלייה טכנית למדי אל האוכף ואז לשפת המכתש הגדול. כאן נמצאת נקודת תצפית מרהיבה המזמינה לשבת ולהתפעל מהנוף.
 4. 4. ממשיכים את המסלול במקביל לשפת המכתש (בכיוון כללי צפון-מזרח), כשבשלב מסוים חוברים לדרך עפר המובילה אותנו לכביש. חוצים את הכביש בזהירות, ועולים על דרך הכורכר המובילה למצפה הר אבנון (מומלץ ביותר).
 5. 5. הסינגל שובר אל האוכף שמשמאל (מסומן ומשומש), ומהאוכף אנו גולשים בנחל אבנון (או יובלו) עד אזור ההתיישבות הבדואית אותה נעקוף בשביל טכני מימין.
 6. השביל גולש במורד נחל אבנון ושלוחות מקבילות, עד המעבר מתחת לכביש 204 (כביש ירוחם-דימונה) וחובר לנחל ירוחם הרחב יותר (כיוון כללי מערבה, כ-4 ק"מ).
 7. בשלב זה אפשר לחתוך לירוחם שנמצאת מצד שמאל. לאחר רכיבה במקביל לכביש כ-800 מ', עוברים מתחת לכביש 224 (כביש ירוחם-ב"ש) וכ-300 מ' אחר כך עולים על הכביש הישן לכיוון צפון מערב. זו נקודת חיתוך נוספת המאפשרת הימלטות מהשביל לכיוון נקודת המוצא והחנייה.
 8. הסיבוב שמתחיל כאן עולה במעלה הכביש ל-1300 מ' ואז פונה שמאלה (מערבה) אל דרך עפר. כקילומטר אחר כך עם הסימון דרומה, להמשיך על סינגל העוקב אחרי קו גובה שבסיומו יורד השביל על שלוחה סלעית. בשלב זה הופך הסינגל לטכני עם מדרגות סלעים, מעברים צרים וסלעי צור חדים, ויש לרכוב בזהירות. את החלק הזה מסיימים בסכר ועוקפים את אגם ירוחם ממערב עד סיום המסלול בכניסה לפארק.

סרטון של המסלול: