שדה צין

שדה צין

מידע על המסלול:

התחלה וסיום: במדרשת בן גוריון

  • שדה צין הוא המרחב הנמצא בין קיבוץ שדה בוקר למדרשת בן גוריון – מעל נחל צין. חלקו עובר בשטחי חקלאות של קיבוץ שדה בוקר, וחלקו הגן הלאומי: "גן הפסלים".

פרטי המסלול:

1. המסלול המומלץ יוצא ממדרשת בן גוריון – מהשער המזרחי – זהו השער האחורי במדרשה (שער הולכי רגל) הנמצא בקצה שכונת נווה צין. משם מנותב המסלול על סימוני שבילים של הוועדה לסימון שבילים. בתחילת המסלול עוקבים אחרי הסימון האדום.

2. השביל מוביל תחילה אל "המנחת", מסלול המראות/נחיתות שנבנה בעבור דוד בן גוריון (הטענה הרווחת היא שהוא סירב להשתמש במנחת זה ולמעשה היחידים שהשתמשו בו היו מבקריו (אז והיום). בנקודה זו יש לשים לב לא לרדת עם סימון השבילים השחור אל "מעלה צין" – אל דרך העפר הסלולה לאורכו של ציר הנפט. זוהי דרך תלולה מאוד ואיננה מתאימה כלל לרכיבת משפחות.

3. המשך המסלול (בסימון האדום) מוביל אותנו אל "מיצד צין" – מיצד ביזנטי ששמר על הדרך הקדומה ד'רב אל סלטאנה שחברה את הערבה עם עזה. השביל המקורי היה שביל גמלים ונקרא נקב אל ע'רב וניתן לראות חלקים ממנו מהמיצד. המיצד נחפר על ידי אנשי בי"ס השדה ושוחזר על ידי רשות הטבע והגנים. בסמוך לו אנדרטה קטנה הצופה מזרחה אל הערבה והיא לזכרו של איתן מינץ חבר קיבוץ שדה בוקר שהיה אחד מן החמישה שהלכו ללא שוב לפטרה בשנות החמישים.

4. נקודת העניין הבאה היא "גבעת הפסלים" – הגבעה עליה ניצב פסלו של עזרא אוריון. הפסל נקרא: "אנשים" ומורכב מפסי רכבת הניצבים באדמה. בנקודה זו תצפית מרהיבה על בקעת צין ונחל צין, על שיפוליו של רכס חתירה ורכס חצירה, ובימים טובים ניתן לראות בבירור גם את הרי אדום.

5. מכאן מתחילה הדרך חזרה – על בסיס סימון שבילים ירוק. הסימון יוביל אותנו חזרה אל המדרשה ברכיבה מדהימה על שפת המצוק והטיילת המדברית.

6. חלקו האחרון של השביל הוא מעט מאתגר יותר ומכיל מעברי ערוצונים – למי שרוצה להימנע מקטע זה ניתן להתחבר חזרה לסימון השביל האדום ולחזור אתו למדרשה.